Diodes Incorporated AP2202K-3.3TRG1
Part No.:
AP2202K-3.3TRG1
Manufacturer:
Diodes Incorporated
Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Package:
SC-74A, SOT-753
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDAP2202K-3.3TRG1.pdf
Description:
IC REG LINEAR 3.3V 150MA SOT23-5
Comments
AP2202K-3.3TRG1 Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Diodes Incorporated
Series:
Package/Case:
SC-74A, SOT-753
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Output Configuration:
Positive
Output Type:
Fixed
Number of Regulators:
1
Voltage - Input (Max):
13.2V
Voltage - Output (Min/Fixed):
3.3V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.35V @ 150mA
Current - Output:
150mA
Current - Quiescent (Iq):
150 µA
Current - Supply (Max):
2.5 mA
PSRR:
75dB (100Hz)
Control Features:
Enable
Protection Features:
Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C