Diodes Incorporated AP7361-33FGE-7
Part No.:
AP7361-33FGE-7
Manufacturer:
Diodes Incorporated
Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Package:
8-UDFN Exposed Pad
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDAP7361-33FGE-7.pdf
Description:
IC REG LINEAR 3.3V 1A 8UDFN
Comments
AP7361-33FGE-7 Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Diodes Incorporated
Series:
Package/Case:
8-UDFN Exposed Pad
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Output Configuration:
Positive
Output Type:
Fixed
Number of Regulators:
1
Voltage - Input (Max):
6V
Voltage - Output (Min/Fixed):
3.3V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.7V @ 1A
Current - Output:
1A
Current - Quiescent (Iq):
90 µA
Current - Supply (Max):
PSRR:
65dB ~ 45dB (1kHz ~ 10kHz)
Control Features:
Enable
Protection Features:
Over Current, Over Temperature, Short Circuit
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C