Diodes Incorporated AP7370-33Y-13
Part No.:
AP7370-33Y-13
Package:
TO-243AA
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDAP7370-33Y-13.pdf
Description:
IC REG LINEAR 3.3V 300MA SOT89-3
Comments
AP7370-33Y-13 Specifications
Package/Case:
TO-243AA
Voltage - Input (Max):
18V
Voltage - Output (Min/Fixed):
3.3V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.6V @ 100mA
Current - Output:
300mA
Current - Quiescent (Iq):
2.5 µA
Current - Supply (Max):
300 µA
Protection Features:
Over Current, Over Temperature, Reverse Current, Short Circuit
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C (TJ)