Pulse Electronics APAL00060645100M80
Part No.:
APAL00060645100M80
Manufacturer:
Pulse Electronics
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDAPAL00060645100M80.pdf
Description:
INDUCTOR POWER
Comments
APAL00060645100M80 Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Pulse Electronics
Series:
APAL
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Drum Core, Wirewound
Material - Core:
Ferrite
Inductance:
10 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
2.6 A
Current - Saturation (Isat):
2.1A
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
35mOhm
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
AEC-Q200
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.283" L x 0.236" W (7.20mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max):
0.189" (4.80mm)