Pulse Electronics APAL00080845101T70
Part No.:
APAL00080845101T70
Manufacturer:
Pulse Electronics
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDAPAL00080845101T70.pdf
Description:
INDUCTOR POWER
Comments
APAL00080845101T70 Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Pulse Electronics
Series:
APAL
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Drum Core, Wirewound
Material - Core:
Ferrite
Inductance:
100 µH
Tolerance:
±30%
Current Rating (Amps):
1.1 A
Current - Saturation (Isat):
810mA
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
260mOhm
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
AEC-Q200
Operating Temperature:
-50°C ~ 150°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.374" L x 0.295" W (9.50mm x 7.50mm)
Height - Seated (Max):
0.177" (4.50mm)