Pulse Electronics APCA00070745331M00
Part No.:
APCA00070745331M00
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDAPCA00070745331M00.pdf
Comments
APCA00070745331M00 Specifications
Inductance:
330 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
580 mA
Current - Saturation (Isat):
450mA
DC Resistance (DCR):
960mOhm Max
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.291" L x 0.276" W (7.40mm x 7.00mm)
Height - Seated (Max):
0.189" (4.80mm)