Pulse Electronics APCA00070745471M00
Part No.:
APCA00070745471M00
Manufacturer:
Pulse Electronics
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDAPCA00070745471M00.pdf
Description:
INDUCTOR POWER
Comments
APCA00070745471M00 Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Pulse Electronics
Series:
APCA
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Drum Core, Wirewound
Material - Core:
Ferrite
Inductance:
470 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
460 mA
Current - Saturation (Isat):
370mA
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
1.44Ohm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
AEC-Q200
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.291" L x 0.276" W (7.40mm x 7.00mm)
Height - Seated (Max):
0.189" (4.80mm)