Pulse Electronics APCF00070745102K00
Part No.:
APCF00070745102K00
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDAPCF00070745102K00.pdf
Comments
APCF00070745102K00 Specifications
Inductance:
1 mH
Tolerance:
±10%
Current Rating (Amps):
250 mA
Current - Saturation (Isat):
140mA
DC Resistance (DCR):
2.28Ohm
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.276" L x 0.276" W (7.00mm x 7.00mm)
Height - Seated (Max):
0.189" (4.80mm)