Pulse Electronics APCF00070745151M00
Part No.:
APCF00070745151M00
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDAPCF00070745151M00.pdf
Comments
APCF00070745151M00 Specifications
Inductance:
150 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
550 mA
Current - Saturation (Isat):
400mA
DC Resistance (DCR):
340mOhm
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.276" L x 0.276" W (7.00mm x 7.00mm)
Height - Seated (Max):
0.189" (4.80mm)