Pulse Electronics APCI00121280820TY0
Part No.:
APCI00121280820TY0
Manufacturer:
Pulse Electronics
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDAPCI00121280820TY0.pdf
Description:
INDUCTOR POWER
Comments
APCI00121280820TY0 Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Pulse Electronics
Series:
APCI
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Drum Core, Wirewound
Material - Core:
Ferrite
Inductance:
82 µH
Tolerance:
±30%
Current Rating (Amps):
1.95 A
Current - Saturation (Isat):
1.95A
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
160mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
AEC-Q200
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.472" L x 0.472" W (12.00mm x 12.00mm)
Height - Seated (Max):
0.315" (8.00mm)