Kingbright APDA1806VBC/D
Part No.:
APDA1806VBC/D
Manufacturer:
Kingbright
Category:
LED Indication - Discrete
Package:
2-SMD, No Lead
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDAPDA1806VBC/D.pdf
Description:
LED BLUE CLEAR SMD R/A
Comments
APDA1806VBC/D Specifications
Manufacturer:
Kingbright
Series:
Package/Case:
2-SMD, No Lead
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Color:
Blue
Configuration:
Standard
Lens Color:
Colorless
Lens Transparency:
Clear
Millicandela Rating:
800mcd
Lens Style:
Round with Domed Top
Lens Size:
0.94mm Dia
Voltage - Forward (Vf) (Typ):
3.3V
Current - Test:
20mA
Viewing Angle:
25°
Mounting Type:
Surface Mount, Right Angle
Wavelength - Dominant:
470nm
Wavelength - Peak:
465nm
Features:
Grade:
Qualification:
Supplier Device Package:
SMD
Size / Dimension:
1.80mm L x 1.50mm W