Kingbright APGA1602QBC/KA-5MAV
Part No.:
APGA1602QBC/KA-5MAV
Manufacturer:
Kingbright
Category:
LED Indication - Discrete
Package:
2-SMD, No Lead
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDAPGA1602QBC/KA-5MAV.pdf
Description:
LED BLUE CLEAR SMD R/A
Shipping
Inventory:589
Comments
APGA1602QBC/KA-5MAV Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Kingbright
Series:
Package/Case:
2-SMD, No Lead
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Color:
Blue
Configuration:
Standard
Lens Color:
Colorless
Lens Transparency:
Clear
Millicandela Rating:
20mcd
Lens Style:
Rectangle with Flat Top
Lens Size:
1.60mm x 0.90mm
Voltage - Forward (Vf) (Typ):
2.8V
Current - Test:
5mA
Viewing Angle:
130°, 150°
Mounting Type:
Surface Mount, Right Angle
Wavelength - Dominant:
463nm
Wavelength - Peak:
460nm
Features:
Grade:
Qualification:
Supplier Device Package:
SMD
Size / Dimension:
1.60mm L x 0.90mm W