Pulse Electronics APMI0010075085NM00
Part No.:
APMI0010075085NM00
Manufacturer:
Pulse Electronics
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDAPMI0010075085NM00.pdf
Description:
INDUCTOR POWER
Comments
APMI0010075085NM00 Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Pulse Electronics
Series:
APMI
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Material - Core:
Ferrite
Inductance:
85 nH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
31 A
Current - Saturation (Isat):
70A
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
0.39mOhm
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
AEC-Q200
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.402" L x 0.276" W (10.20mm x 7.00mm)
Height - Seated (Max):
0.195" (4.96mm)