Pulse Electronics APMI00100868R30K0E
Part No.:
APMI00100868R30K0E
Manufacturer:
Pulse Electronics
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDAPMI00100868R30K0E.pdf
Description:
INDUCTOR POWER
Comments
APMI00100868R30K0E Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Pulse Electronics
Series:
APMI
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Material - Core:
Ferrite
Inductance:
300 nH
Tolerance:
±10%
Current Rating (Amps):
54 A
Current - Saturation (Isat):
32A
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
0.29mOhm
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
AEC-Q200
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.402" L x 0.307" W (10.20mm x 7.80mm)
Height - Seated (Max):
0.276" (7.00mm)