Pulse Electronics APSA00060630151M00
Part No.:
APSA00060630151M00
Manufacturer:
Pulse Electronics
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDAPSA00060630151M00.pdf
Description:
INDUCTOR POWER
Comments
APSA00060630151M00 Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Pulse Electronics
Series:
APSA
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Drum Core, Wirewound
Material - Core:
Ferrite
Inductance:
150 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
500 mA
Current - Saturation (Isat):
340mA
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
780mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
AEC-Q200
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.248" L x 0.248" W (6.30mm x 6.30mm)
Height - Seated (Max):
0.118" (3.00mm)