Pulse Electronics APSC00131380100M00
Part No.:
APSC00131380100M00
Manufacturer:
Pulse Electronics
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDAPSC00131380100M00.pdf
Description:
INDUCTOR POWER
Comments
APSC00131380100M00 Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Pulse Electronics
Series:
APSC
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Drum Core, Wirewound
Material - Core:
Ferrite
Inductance:
10 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
Current - Saturation (Isat):
8.9A
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
22mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
AEC-Q200
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
1 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.492" L x 0.492" W (12.50mm x 12.50mm)
Height - Seated (Max):
0.315" (8.00mm)