Kingbright APT1608SECK-AMT
Part No.:
APT1608SECK-AMT
Manufacturer:
Kingbright
Category:
LED Indication - Discrete
Package:
0603 (1608 Metric)
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDAPT1608SECK-AMT.pdf
Description:
LED ORANGE CLEAR 0603 SMD
Shipping
Inventory:704
Comments
APT1608SECK-AMT Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Kingbright
Series:
High Temp
Package/Case:
0603 (1608 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Color:
Orange
Configuration:
Lens Color:
Colorless
Lens Transparency:
Clear
Millicandela Rating:
260mcd
Lens Style:
Rectangle with Flat Top
Lens Size:
1.20mm x 0.80mm
Voltage - Forward (Vf) (Typ):
2.1V
Current - Test:
20mA
Viewing Angle:
120°
Mounting Type:
Surface Mount
Wavelength - Dominant:
605nm
Wavelength - Peak:
610nm
Features:
Grade:
Qualification:
Supplier Device Package:
0603
Size / Dimension:
1.60mm L x 0.85mm W