Kingbright APT1608SECK/J3-PRV
Part No.:
APT1608SECK/J3-PRV
Manufacturer:
Kingbright
Category:
LED Indication - Discrete
Package:
0603 (1608 Metric)
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDAPT1608SECK/J3-PRV.pdf
Description:
LED RED CLEAR CHIP SMD
Shipping
Inventory:104
Comments
APT1608SECK/J3-PRV Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Kingbright
Series:
Package/Case:
0603 (1608 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Color:
Red
Configuration:
Standard
Lens Color:
Colorless
Lens Transparency:
Clear
Millicandela Rating:
350mcd
Lens Style:
Rectangle with Flat Top
Lens Size:
1.20mm x 0.80mm
Voltage - Forward (Vf) (Typ):
2.2V
Current - Test:
20mA
Viewing Angle:
120°
Mounting Type:
Surface Mount
Wavelength - Dominant:
625nm
Wavelength - Peak:
640nm
Features:
Grade:
Qualification:
Supplier Device Package:
Chip LED
Size / Dimension:
1.60mm L x 0.80mm W