Astrodyne TDI ASM550-360-BET-S00
Part No.:
ASM550-360-BET-S00
Manufacturer:
Astrodyne TDI
Category:
AC DC Converters
Package:
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDASM550-360-BET-S00.pdf
Description:
AC/DC CONVERTER 36V 551W
Comments
ASM550-360-BET-S00 Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Astrodyne TDI
Series:
ASM550 (550W)
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Type:
Enclosed
Number of Outputs:
1
Voltage - Input:
80 ~ 275 VAC, 110 ~ 380 VDC
Voltage - Output 1:
36V
Voltage - Output 2:
Voltage - Output 3:
Voltage - Output 4:
Voltage - Output 5:
Voltage - Output 6:
Current - Output 1:
15.3 A
Current - Output 2:
Current - Output 3:
Current - Output 4:
Current - Output 5:
Current - Output 6:
Power (Watts):
551W
Applications:
Medical
Voltage - Isolation:
4 kV
Operating Temperature:
-20°C ~ 70°C (With Derating)
Features:
Standby Output, Universal Input
Mounting Type:
Chassis Mount
Size / Dimension:
7.00" L x 4.36" W x 1.58" H (177.8mm x 110.7mm x 40.1mm)