Abracon LLC ASPI-0315FS-6R8M-T2
Part No.:
ASPI-0315FS-6R8M-T2
Manufacturer:
Abracon LLC
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDASPI-0315FS-6R8M-T2.pdf
Description:
FIXED IND 6.8UH 1.3A 150MOHM SMD
Comments
ASPI-0315FS-6R8M-T2 Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Abracon LLC
Series:
ASPI-0315FS
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Drum Core, Wirewound
Material - Core:
Ferrite
Inductance:
6.8 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
850 mA
Current - Saturation (Isat):
850mA
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
260mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
39MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-25°C ~ 120°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.118" L x 0.118" W (3.00mm x 3.00mm)
Height - Seated (Max):
0.059" (1.50mm)