Abracon LLC ASPI-1207S-102M-T
Part No.:
ASPI-1207S-102M-T
Manufacturer:
Abracon LLC
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDASPI-1207S-102M-T.pdf
Description:
FIXED IND 1MH 550MA 1.82OHM SMD
Comments
ASPI-1207S-102M-T Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Abracon LLC
Series:
ASPI-1207S
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Wirewound
Material - Core:
Inductance:
1 mH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
550 mA
Current - Saturation (Isat):
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
1.82Ohm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
1 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.472" L x 0.472" W (12.00mm x 12.00mm)
Height - Seated (Max):
0.315" (8.00mm)