Abracon LLC ASPI-4020HI-1R5M-T
Part No.:
ASPI-4020HI-1R5M-T
Manufacturer:
Abracon LLC
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDASPI-4020HI-1R5M-T.pdf
Description:
FIXED IND 1.5UH 4A 46 MOHM SMD
Comments
ASPI-4020HI-1R5M-T Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Abracon LLC
Series:
ASPI-4020HI
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Molded
Material - Core:
Iron Alloy
Inductance:
1.5 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
4 A
Current - Saturation (Isat):
6A
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
46mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
Operating Temperature:
-55°C ~ 155°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
4020
Size / Dimension:
0.177" L x 0.161" W (4.50mm x 4.10mm)
Height - Seated (Max):
0.083" (2.10mm)