Abracon LLC ASPIAIG-F1265-1R5M-T
Part No.:
ASPIAIG-F1265-1R5M-T
Manufacturer:
Abracon LLC
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDASPIAIG-F1265-1R5M-T.pdf
Description:
FIXED IND 1.5UH 27A 3 MOHM SMD
Comments
ASPIAIG-F1265-1R5M-T Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Abracon LLC
Series:
ASPIAIG-F1
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Molded
Material - Core:
Inductance:
1.5 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
27 A
Current - Saturation (Isat):
45A
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
3mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
AEC-Q200
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
1265
Size / Dimension:
0.531" L x 0.492" W (13.50mm x 12.50mm)
Height - Seated (Max):
0.256" (6.50mm)