Abracon LLC ASPIAIG-F4020-1R8M-T
Part No.:
ASPIAIG-F4020-1R8M-T
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDASPIAIG-F4020-1R8M-T.pdf
Description:
FIXED IND 1.8UH 7A 28 MOHM SMD
Comments
ASPIAIG-F4020-1R8M-T Specifications
Series:
ASPIAIG-F
Inductance:
1.8 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
7 A
Current - Saturation (Isat):
7A
DC Resistance (DCR):
28mOhm Max
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Supplier Device Package:
4020
Size / Dimension:
0.161" L x 0.161" W (4.10mm x 4.10mm)
Height - Seated (Max):
0.083" (2.10mm)