Abracon LLC ASPIAIG-F6050-1R2M-T
Part No.:
ASPIAIG-F6050-1R2M-T
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDASPIAIG-F6050-1R2M-T.pdf
Description:
FIXED IND 1.2UH 18A 5.83MOHM SMD
Comments
ASPIAIG-F6050-1R2M-T Specifications
Series:
ASPIAIG-F
Inductance:
1.2 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
18 A
Current - Saturation (Isat):
16A
DC Resistance (DCR):
5.83mOhm Max
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Supplier Device Package:
6050
Size / Dimension:
0.283" L x 0.272" W (7.20mm x 6.90mm)
Height - Seated (Max):
0.197" (5.00mm)