Abracon LLC ASPIAIG-F6050-6R8M-T
Part No.:
ASPIAIG-F6050-6R8M-T
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDASPIAIG-F6050-6R8M-T.pdf
Description:
IND 6.8UH 6.6A 23.1MOHM
Comments
ASPIAIG-F6050-6R8M-T Specifications
Series:
ASPIAIG-F6050
Material - Core:
Alloy Powder
Inductance:
6.8 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
6.6 A
Current - Saturation (Isat):
7A
DC Resistance (DCR):
23.1mOhm Max
Operating Temperature:
-55°C ~ 155°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Supplier Device Package:
6050
Size / Dimension:
0.283" L x 0.272" W (7.20mm x 6.90mm)
Height - Seated (Max):
0.197" (5.00mm)