Abracon LLC ASPIAIG-F6060-5R6M-T
Part No.:
ASPIAIG-F6060-5R6M-T
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDASPIAIG-F6060-5R6M-T.pdf
Description:
FIXED IND 5.6UH 9A 15.8 MOHM
Comments
ASPIAIG-F6060-5R6M-T Specifications
Series:
ASPIAIG-F6060
Inductance:
5.6 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
10 A
Current - Saturation (Isat):
9A
DC Resistance (DCR):
15.8mOhm Max
Operating Temperature:
-55°C ~ 155°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Supplier Device Package:
6060
Size / Dimension:
0.260" L x 0.252" W (6.60mm x 6.40mm)
Height - Seated (Max):
0.236" (6.00mm)