Abracon LLC ASPIAIG-Q5030-1R5M-T
Part No.:
ASPIAIG-Q5030-1R5M-T
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDASPIAIG-Q5030-1R5M-T.pdf
Description:
FIXED IND 1.5UH 10.5A 11.2 MOHM
Comments
ASPIAIG-Q5030-1R5M-T Specifications
Series:
ASPIAIG-Q5030
Product Status:
Obsolete
Material - Core:
Alloy Powder
Inductance:
1.5 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
10.5 A
Current - Saturation (Isat):
12.5A
DC Resistance (DCR):
11.2mOhm Max
Operating Temperature:
-55°C ~ 155°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.236" L x 0.224" W (6.00mm x 5.70mm)
Height - Seated (Max):
0.122" (3.10mm)