Abracon LLC ASPIAIG-Q5030-1R8M-T
Part No.:
ASPIAIG-Q5030-1R8M-T
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDASPIAIG-Q5030-1R8M-T.pdf
Description:
FIXED IND 1.8UH 10.1A 12.7 MOHM
Comments
ASPIAIG-Q5030-1R8M-T Specifications
Series:
ASPIAIG-Q5030
Product Status:
Obsolete
Material - Core:
Alloy Powder
Inductance:
1.8 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
10.1 A
Current - Saturation (Isat):
11.3A
DC Resistance (DCR):
12.7mOhm Max
Operating Temperature:
-55°C ~ 155°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.236" L x 0.224" W (6.00mm x 5.70mm)
Height - Seated (Max):
0.122" (3.10mm)