Abracon LLC ASPIAIG-Q7030-1R0M-T
Part No.:
ASPIAIG-Q7030-1R0M-T
Manufacturer:
Abracon LLC
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDASPIAIG-Q7030-1R0M-T.pdf
Description:
FIXED IND 1UH 21.8A 5 MOHM SMD
Comments
ASPIAIG-Q7030-1R0M-T Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Abracon LLC
Series:
ASPIAIG-Q7030
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Type:
Molded
Material - Core:
Alloy Powder
Inductance:
1 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
21.8 A
Current - Saturation (Isat):
28A
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
5mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
AEC-Q200
Operating Temperature:
-55°C ~ 155°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.307" L x 0.299" W (7.80mm x 7.60mm)
Height - Seated (Max):
0.122" (3.10mm)