Abracon LLC ASPIAIG-Q7030-5R6M-T
Part No.:
ASPIAIG-Q7030-5R6M-T
Description:
FIXED IND 5.6UH 7.3A 33.2MOHM SM
Comments
ASPIAIG-Q7030-5R6M-T Specifications
Series:
ASPIAIG-Q7030
Product Status:
Obsolete
Type:
Molded
Material - Core:
Alloy Powder
Inductance:
5.6 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
7.3 A
Current - Saturation (Isat):
11.5A
DC Resistance (DCR):
33.2mOhm Max
Operating Temperature:
-55°C ~ 155°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.307" L x 0.299" W (7.80mm x 7.60mm)
Height - Seated (Max):
0.122" (3.10mm)