Abracon LLC ASPIAIG-Q7030-6R8M-T
Part No.:
ASPIAIG-Q7030-6R8M-T
Description:
FIXED IND 6.8UH 6.8A 42.5MOHM SM
Comments
ASPIAIG-Q7030-6R8M-T Specifications
Series:
ASPIAIG-Q7030
Product Status:
Obsolete
Type:
Molded
Material - Core:
Alloy Powder
Inductance:
6.8 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
6.8 A
Current - Saturation (Isat):
11A
DC Resistance (DCR):
42.5mOhm Max
Operating Temperature:
-55°C ~ 155°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.307" L x 0.299" W (7.80mm x 7.60mm)
Height - Seated (Max):
0.122" (3.10mm)