Abracon LLC ASPIAIG-Q7030-8R2M-T
Part No.:
ASPIAIG-Q7030-8R2M-T
Description:
FIXED IND 8.2UH 5.9A 48.7MOHM SM
Comments
ASPIAIG-Q7030-8R2M-T Specifications
Series:
ASPIAIG-Q7030
Inductance:
8.2 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
5.9 A
Current - Saturation (Isat):
9A
DC Resistance (DCR):
48.7mOhm Max
Operating Temperature:
-55°C ~ 155°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.307" L x 0.299" W (7.80mm x 7.60mm)
Height - Seated (Max):
0.122" (3.10mm)