Abracon LLC ASPIAIG-S8050-1R0M-T
Part No.:
ASPIAIG-S8050-1R0M-T
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDASPIAIG-S8050-1R0M-T.pdf
Description:
FIXED IND 1UH 7.2A 10 MOHM SMD
Comments
ASPIAIG-S8050-1R0M-T Specifications
Series:
ASPIAIG-S8050
Product Status:
Active
Type:
Drum Core, Wirewound
Material - Core:
Nickel Zinc Ferrite (NiZn)
Inductance:
1 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
7.2 A
Current - Saturation (Isat):
16A
DC Resistance (DCR):
10mOhm
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
99MHz
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.315" L x 0.315" W (8.00mm x 8.00mm)
Height - Seated (Max):
0.205" (5.20mm)