Abracon LLC ASPIAIG-S8050-331M-T
Part No.:
ASPIAIG-S8050-331M-T
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDASPIAIG-S8050-331M-T.pdf
Description:
FIXED IND 330UH 650MA 1.044 OHM
Comments
ASPIAIG-S8050-331M-T Specifications
Series:
ASPIAIG-S8050
Product Status:
Active
Type:
Drum Core, Wirewound
Material - Core:
Nickel Zinc Ferrite (NiZn)
Inductance:
330 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
650 mA
Current - Saturation (Isat):
900mA
DC Resistance (DCR):
1.044Ohm
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
2.3MHz
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.315" L x 0.315" W (8.00mm x 8.00mm)
Height - Seated (Max):
0.205" (5.20mm)