Abracon LLC ASPIAIG-S8050-8R2M-T
Part No.:
ASPIAIG-S8050-8R2M-T
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDASPIAIG-S8050-8R2M-T.pdf
Description:
FIXED IND 8.2UH 3.8A 35 MOHM SMD
Comments
ASPIAIG-S8050-8R2M-T Specifications
Series:
ASPIAIG-S8050
Product Status:
Active
Type:
Drum Core, Wirewound
Material - Core:
Nickel Zinc Ferrite (NiZn)
Inductance:
8.2 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
3.8 A
Current - Saturation (Isat):
5.6A
DC Resistance (DCR):
35mOhm
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
18MHz
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.315" L x 0.315" W (8.00mm x 8.00mm)
Height - Seated (Max):
0.205" (5.20mm)