Abracon LLC ASPI-F4030-3R3M-T
Part No.:
ASPI-F4030-3R3M-T
Manufacturer:
Abracon LLC
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDASPI-F4030-3R3M-T.pdf
Description:
FIXED IND 3.3UH 5.3A 21.9 MOHM
Comments
ASPI-F4030-3R3M-T Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Abracon LLC
Series:
ASPI-F4030
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Molded
Material - Core:
Inductance:
3.3 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
7.5 A
Current - Saturation (Isat):
5.3A
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
21.9mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
4030
Size / Dimension:
0.161" L x 0.161" W (4.10mm x 4.10mm)
Height - Seated (Max):
0.122" (3.10mm)