FTS AT-11.0592MAGK-T
Part No.:
AT-11.0592MAGK-T
Manufacturer:
FTS
Category:
Crystals
Package:
HC-49/US
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDAT-11.0592MAGK-T.pdf
Description:
HC49 XTAL 30ppm 50ppm 20pF
Comments
AT-11.0592MAGK-T Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
FTS
Series:
AT
Package/Case:
HC-49/US
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
MHz Crystal
Frequency:
11.0592 MHz
Frequency Stability:
±50ppm
Frequency Tolerance:
±30ppm
Load Capacitance:
20pF
ESR (Equivalent Series Resistance):
70 Ohms
Operating Mode:
Fundamental
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Ratings:
AEC-Q200
Size / Dimension:
0.449" L x 0.189" W (11.40mm x 4.80mm)
Height - Seated (Max):
0.161" (4.10mm)