Abracon LLC ATCA-01-600M-V
Part No.:
ATCA-01-600M-V
Manufacturer:
Abracon LLC
Category:
Fixed Inductors
Package:
Radial, Vertical (Open)
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDATCA-01-600M-V.pdf
Description:
FIXED IND 60UH 3A 38 MOHM TH
Comments
ATCA-01-600M-V Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Abracon LLC
Series:
ATCA
Package/Case:
Radial, Vertical (Open)
Packaging:
Tray
Product Status:
Active
Type:
Toroidal
Material - Core:
Iron Powder
Inductance:
60 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
3 A
Current - Saturation (Isat):
Shielding:
Unshielded
DC Resistance (DCR):
38mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test:
1 kHz
Features:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.709" L x 0.453" W (18.00mm x 11.50mm)