Abracon LLC ATCA-03-430M-H
Part No.:
ATCA-03-430M-H
Manufacturer:
Abracon LLC
Category:
Fixed Inductors
Package:
Radial, Horizontal (Open)
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDATCA-03-430M-H.pdf
Description:
FIXED IND 43UH 3A 30 MOHM TH
Comments
ATCA-03-430M-H Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Abracon LLC
Series:
ATCA
Package/Case:
Radial, Horizontal (Open)
Packaging:
Tray
Product Status:
Active
Type:
Toroidal
Material - Core:
Iron Powder
Inductance:
43 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
3 A
Current - Saturation (Isat):
Shielding:
Unshielded
DC Resistance (DCR):
30mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test:
1 kHz
Features:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.945" Dia (24.00mm)
Height - Seated (Max):
0.453" (11.50mm)