Abracon LLC ATCA-08-471M-V
Part No.:
ATCA-08-471M-V
Manufacturer:
Abracon LLC
Category:
Fixed Inductors
Package:
Radial, Vertical (Open)
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDATCA-08-471M-V.pdf
Description:
FIXED IND 470UH 7A 64 MOHM TH
Comments
ATCA-08-471M-V Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Abracon LLC
Series:
ATCA
Package/Case:
Radial, Vertical (Open)
Packaging:
Tray
Product Status:
Active
Type:
Toroidal
Material - Core:
Iron Powder
Inductance:
470 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
7 A
Current - Saturation (Isat):
Shielding:
Unshielded
DC Resistance (DCR):
64mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test:
1 kHz
Features:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
1.673" L x 0.846" W (42.50mm x 21.50mm)