Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-HP-F5L70S56W-231
Part No.:
ATS-HP-F5L70S56W-231
Manufacturer:
Advanced Thermal Solutions Inc.
Category:
Heat Pipes, Vapor Chambers
Package:
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDATS-HP-F5L70S56W-231.pdf
Description:
HEAT PIPE FLAT 4X5.9X70MM
Comments
ATS-HP-F5L70S56W-231 Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Series:
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Heat Pipe
Attachment Method:
Epoxy or Solder
Shape:
Flat
Power - Cooling:
69.8W @ 70mm
Thermal Resistance:
Wick Type:
Sintered
Length:
2.756" (70.00mm)
Width:
0.232" (5.90mm)
Height:
0.157" (4.00mm)
Diameter:
Operating Temperature:
30°C ~ 120°C