Infineon Technologies AUIRS2012STR
Part No.:
AUIRS2012STR
Manufacturer:
Infineon Technologies
Category:
Gate Drivers
Package:
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDAUIRS2012STR.pdf
Description:
IC GATE DRVR HALF-BRIDGE 8SOIC
Comments
AUIRS2012STR Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Infineon Technologies
Series:
Package/Case:
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Programmable:
Not Verified
Driven Configuration:
Half-Bridge
Channel Type:
Independent
Number of Drivers:
2
Gate Type:
N-Channel MOSFET
Voltage - Supply:
10V ~ 20V
Logic Voltage - VIL, VIH:
0.7V, 2.5V
Current - Peak Output (Source, Sink):
2A, 2A
Input Type:
Non-Inverting
High Side Voltage - Max (Bootstrap):
200 V
Rise / Fall Time (Typ):
22ns, 15ns
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C (TA)