Assmann WSW Components AWG28-24/F/300
Part No.:
AWG28-24/F/300
Manufacturer:
Assmann WSW Components
Category:
Flat Ribbon Cables
Package:
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDAWG28-24/F/300.pdf
Description:
CBL RIBN 24COND 0.05 MULTI 100'
Comments
AWG28-24/F/300 Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Assmann WSW Components
Series:
AWG
Packaging:
Bulk
Product Status:
Discontinued at Digi-Key
Cable Type:
Flat Cable
Number of Conductors:
24
Pitch:
0.050" (1.27mm)
Length:
100.0' (30.48m)
Wire Gauge:
28 AWG
Conductor Strand:
7 Strands / 36 AWG
Shielding:
Unshielded
Jacket Color:
Multiple
Ribbon Thickness:
0.035" (0.89mm)
Ribbon Width:
1.200" (30.48mm)
Jacket (Insulation) Material:
Poly-Vinyl Chloride (PVC)
Voltage:
300 V
Operating Temperature:
Ratings:
Features:
105°C