Assmann WSW Components AWG 28-37/G-100
Part No.:
AWG 28-37/G-100
Manufacturer:
Assmann WSW Components
Category:
Flat Ribbon Cables
Package:
Description:
FLAT CABLE
Comments
AWG 28-37/G-100 Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Assmann WSW Components
Series:
AWG
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Cable Type:
Flat Cable
Number of Conductors:
37
Pitch:
0.050" (1.27mm)
Length:
328.1' (100.00m)
Wire Gauge:
28 AWG
Conductor Strand:
7 Strands / 0.0050"
Shielding:
Unshielded
Jacket Color:
Gray
Ribbon Thickness:
0.033" (0.84mm)
Ribbon Width:
1.850" (46.99mm)
Jacket (Insulation) Material:
Poly-Vinyl Chloride (PVC)
Voltage:
300 V
Operating Temperature:
Ratings:
Features:
105°C