Assmann WSW Components AWG28-40/G/300
Part No.:
AWG28-40/G/300
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDAWG28-40/G/300.pdf
Description:
CBL RIBN 40COND 0.05 GRAY 100'
Comments
AWG28-40/G/300 Specifications
Number of Conductors:
40
Pitch:
0.050" (1.27mm)
Wire Gauge:
28 AWG
Conductor Strand:
7 Strands / 36 AWG
Jacket Color:
Gray
Ribbon Thickness:
0.035" (0.89mm)
Ribbon Width:
2.000" (50.80mm)
Voltage:
300 V
Features:
-10°C ~ 105°C