Assmann WSW Components AWG28-50/F/300
Part No.:
AWG28-50/F/300
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDAWG28-50/F/300.pdf
Description:
CBL RIBN 50COND 0.05 MULTI 100'
Comments
AWG28-50/F/300 Specifications
Number of Conductors:
50
Pitch:
0.050" (1.27mm)
Wire Gauge:
28 AWG
Conductor Strand:
7 Strands / 36 AWG
Ribbon Thickness:
0.035" (0.89mm)
Ribbon Width:
2.500" (63.50mm)
Voltage:
300 V
Features:
105°C