Triad Magnetics AX97-10101
Part No.:
AX97-10101
Manufacturer:
Triad Magnetics
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDAX97-10101.pdf
Description:
FIXED IND 100UH 280MA 1.98OHM SM
Comments
AX97-10101 Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Triad Magnetics
Series:
AX97
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Type:
Drum Core, Wirewound
Material - Core:
Ferrite
Inductance:
100 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
280 mA
Current - Saturation (Isat):
Shielding:
Unshielded
DC Resistance (DCR):
1.98Ohm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
SMD
Size / Dimension:
0.287" L x 0.188" W (7.30mm x 4.78mm)
Height - Seated (Max):
0.127" (3.23mm)