Triad Magnetics AX97-101R5
Part No.:
AX97-101R5
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDAX97-101R5.pdf
Description:
FIXED IND 1.5UH 2.8A 50 MOHM SMD
Comments
AX97-101R5 Specifications
Packaging:
Box
Inductance:
1.5 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
2.8 A
DC Resistance (DCR):
50mOhm Max
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Size / Dimension:
0.287" L x 0.188" W (7.30mm x 4.78mm)
Height - Seated (Max):
0.127" (3.23mm)