Triad Magnetics AX97-102R2
Part No.:
AX97-102R2
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDAX97-102R2.pdf
Description:
FIXED IND 2.2UH 2.4A 60MOHM SMD
Comments
AX97-102R2 Specifications
Packaging:
Bulk
Inductance:
2.2 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
2.4 A
DC Resistance (DCR):
60mOhm Max
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Size / Dimension:
0.287" L x 0.188" W (7.30mm x 4.78mm)
Height - Seated (Max):
0.127" (3.23mm)